f  i  t  t

Zakładając trawnik, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Przed zakładaniem trawnika musimy odpowiednio przygotować teren, bo między innymi od tego zależy czy w przyszłości nasz trawnik będzie zdobił ogród przez następne lata. Zawsze zakładanie trawnika wykonujemy dopiero wtedy, gdy urządzimy resztę ogrodu – czyli trawnik zakładamy po wybudowaniu elementów małej architektury, wytyczeniu i ułożeniu nawierzchni, położeniu w ziemi niezbędnych instalacji, wyznaczeniu rabat i posadzeniu roślin. Pamiętaj podczas zakładania trawnika, że młoda trawa jest bardzo delikatna i podatna na zniszczenie, dlatego lepiej po niej zbyt często nie chodzić. Deptanie, a zwłaszcza przejazdy taczki obciążonej roślinami i sprzętem przydatnym podczas zakładania ogrodu, mogą zniszczyć świeżą darń.

 

Trawniki zakładamy od kwietnia do połowy października. Zawsze zakładanie trawnika wykonujemy dopiero wtedy, gdy urządzimy resztę ogrodu – czyli trawnik zakładamy po wybudowaniu elementów małej architektury, wytyczeniu i ułożeniu nawierzchni, położeniu w ziemi niezbędnych instalacji, wyznaczeniu rabat i posadzeniu roślin

Teren odchwaszczamy chemicznie. Po zniwelowaniu terenu i zbilansowaniu ziemi potrzebnej do tego celu rozdrabniamy ziemię i usuwamy kamienie. Rodzaj trawy zależy od preferencji klienta i specyfiki miejsca. Np. w miejsca zacienione stosuje się inne mieszanki. Po siewie trawnik wałujemy. W miarę możliwości i potrzeb udostępniamy sprzęt do automatycznego nawadniania przez pierwszy okres wzrostu trawy do pierwszego koszenia.

Warto przewidzieć wcześniej w jaki sposób trawa będzie nawadniana i jeśli ktoś decyduje się na instalację nawodnieniową ze zraszaczami wynurzalnymi należy wykonać to przed trawnikiem. Jeśli będą to zraszacze zasilane z węży – nie ma to wówczas znaczenia.

Po naszej stronie jest wykonanie dwukrotnego nawożenia. Przed siewem i po pierwszym koszeniu.

Zaletą trawnika z rolki jest bardzo szybko widoczny efekt pracy. Po wyłożeniu trawy przez kilka dni trawnik musi być wręcz zalany. Poźniej stopniowo w zależności od warunków zmniejsza się nawodnienie. Taki trawnik wbrew niektórym wyobrażeniom nie nadaje się do eksploatacji zaraz po założeniu. Nie mniej po około dwóch tygodniach należy go skosić. I zasadzie jest gotowy.

Klasyczny trawnik w dobrych warunkach uzyskuje pełny walor wizualny i eksploatacyjny po ok 6 tyg.

 

 

Twój ogród w dobrych rękach!
Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.