f  i  t  t

Istnieje wiele typów ogrodów: wiejski, kwiatowy, naturalistyczny, angielski, japoński i wiele innych. Warto je poznać i wybrać koncepcję odpowiednią la nas bądź stworzyć własną. Ważne, aby uczestniczyła w tych poszukiwaniach cała rodzina, aby każdy czuł, że powstający ogród będzie również jego.

Należy zastanowić się przede wszystkim, jakie funkcje powinien spełniać nasz ogród. Pomyślmy nad własnym trybem życia, nad tym, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogrodu, czy potrzebujemy miejsca do zabawy dla dzieci, miejsce do uprawiania sportów, a może często będziemy przyjmować gości i przyda się rozległy taras. W ogrodzie często wypoczywamy, warto więc stworzyć sobie do tego zaciszny kącik, na rzykład altanę, gdzie w samotności można będzie poczytać książkę w otoczeniu przyrody. Jeśli lubimy szum wody warto pomyseć o stawie, oczku wodnym lub chociaż małj fontannie. Jeśli lubimy świeże owoce i warzywa, można posadzić drzewa owocowe lub przeznaczyć część działki na warzywnik. Jeśli mamy zwierzęta, to należy wziąć także pod uwagę ich potrzeby i wygospodarować na przykład miejsce na budę dla psa. Jednym zdaniem: trzeba zastanowić się, co każdy członek rodziny chciałby mieć w ogrodzie i co w nim będzie robił.

Pielęgnacja ogrodu nie musi być pracochłonna. Jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na pracę w ogrodzie, należy posadzi w nim rośliny mało wymagające, najlepiej naturalnie rosnące na danym stanowisku. Dobrze, jeśli przeważającą większość stanowią drzewa i krzewy, bo byliny wymagają więcej pracy. Wbrew powszechnym opiniom nie muszą to być same iglaki, ale oczywiście sadząc dużo drzew i krzewów liściastych, należy się liczyć z jesiennym grabieniem liści. Jeśli lubimy kwiaty i mamy dużo miejsca, można założyć łąkę kwietną. Pięknie kwitnie przez cały sezon, nie trzeba jej podlewać ani dożywiać, wystarczy tylko koszenie 1–2 razy w roku. Pod drzewami i krzewami warto posadzić rośliny okrywowe lub rozsypać solidną warstwę kory, aby ograniczyć do minimum pojawianie się chwastów. Dobrze również założyć system automatycznego podlewania, co bardzo ułatwia pielęgnację i zaoszczędza czas.

Można mieć piękny ogród małym kosztem, wystarczy zainteresować się tańszymi gatunkami i odmianami roślin, drogie materiały zamienić na tańsze, co nie oznacza, że gorsze i brzydsze, wprost przeciwnie:  wystarczy tylko trochę wyobraźni.

Twój ogród w dobrych rękach!
Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.